Mozaika z kúskov kachličiek, rozbitého kuchynského riadu, alebo zrkadiel, je veľmi pekným interiérovým doplnkom. Môžete ju aplikovať na celé steny, alebo iba na ich časti, ale taktiež na podlahy, či do kúpeľne. Ak sa necítite na takto rozsiahly projekt, pomocou tejto techniky si viete vyzdobiť i rám zrkadla, alebo starého okna.

mozaika
 
Základom každej mozaiky je dostatočné množstvo základného materiálu. Použiť môžete kachličky a obklady, ktoré vám ostali po rekonštrukcii. Je jedno či použijete zvyšky tých nových, alebo tie, ktoré ste poodbíjali zo stien. Ak takýto materiál nemáte k dispozícii, zájdite do viacerých stavebnín a skúste sa popýtať po poškodenom tovare, alebo nepotrebných zvyškoch. Väčšina predajcov sa ich veľmi rada zbaví aj zadarmo, alebo za symbolickú cenu. Pokiaľ máte presnú predstavu o farbách a tvaroch, môžete si samozrejme zakúpiť aj nové kachličky, to by však bola trochu zbytočná investícia.
Na mozaiku môžete použiť aj staré taniere, alebo akúkoľvek keramiku. Veľmi zaujímavo pôsobia tiež kúsky zrkadiel.

interiér
 
Na plochu, kde chcete mozaiku vytvárať, si najprv nakreslite jednotlivé obrysy a tvary. Prácu to veľmi uľahčí.
Väčšie kúsky základného materiálu, teda keramiky, kachličiek, alebo zrkadiel, rozbite na veľkosť akú potrebujete. Buďte opatrní, aby ste sa nedorezali. Najbezpečnejšie je použiť hrubšiu handru, do ktorej materiál zabalíte a na rozbíjanie použiť gumené kladivo.
 
gaudfí

Na lepenie použite klasické lepidlo na obklady. Môžete si kúpiť väčšie balenie prášku, ktorý rozrobíte s vodou. Cenovo vychádza omnoho výhodnejšie. Ak sa však chystáte tvoriť len na malej ploche, lepšie je už rozrobené lepidlo v menšej plastovej nádobe. Stojí o pá eur viac, ale máte istotu, že ho miniete celé a navyše sa nebudete musieť zdržiavať s jeho rozrábaním.
Lepidlo si naneste vždy na menšiu plochu, aby vám zbytočne nevyschlo. Ak všetky kúsky keramiky nalepíte na svoje miesto, počkajte kým všetko poriadne zaschne. Istota je, ak sa budete riadiť návodom na konkrétnom lepidle. Na vyplnenie medzier použite klasickú špárovaciu hmotu, alebo tmel.