Pŕhľava dvojdomá známa aj ako žihľava (latinsky Urtica dioica) je účinným detoxikačným prostriedkom . Iste ste s ňou prišli do kontaktu a jej popŕhlenie nebolo ničím príjemným. Rastlina sa využíva v mnohých domácnostiach ako liečivá a poľnohospodári ňou kŕmia hydinu. Veľakrát ste o nej počuli, ale určite nepoznáte všetky jej blahodarné účinky.

zelený čaj

Žihľava môže vyrásť až do výšku 150 cm a vyskytuje sa hlavne na severnej časti pologule. Kvitne od júna do septembra. Jej popŕhlenie je preto také nepríjemné, lebo jemné chĺpky rastliny obsahujú histamín a acetylcholín, ktoré vyvolávajú pocit pálenia. Navyše sa v nich nachádza aj serotonín, ktorý zvyšuje vnímanie spomínaných látok. Síce je to pocit nepríjemný, ale toto popŕhlenie znižuje reumatické bolesti, čo bolo aj vedecky dokázané.

Žihľavu treba zbierať na miestach, ktoré nie sú znečistené prachom. Využívajú sa mladé listy a vňať. Ak chcete využiť koreň, je treba ho zbierať ešte pred kvitnutím t.j. v apríli, alebo po odkvitnutí v septembri.

čaj

Pŕhľava obsahuje veľa telu prospešných látok ako vitamíny A, B, C, vápnik, horčík, železo. V jej vnútri sa nachádzajú aj triesloviny zlepšujúce imunitu a serotonín, ktorý je známy ako hormón zdvíhajúci náladu. So žihľavou by to nemali preháňať ľudia, ktorí trpia problémami srdcovej činnosti a zlou zrážanlivosťou krvi. Rastlina totiž obsahuje veľa šťavelanov. S mierou by ju mali využívať aj ľudia, ktorí majú nábeh na tvorbu obličkových kameňov.

Žihľava má však neuveriteľnú liečivú silu. Pôsobí protirakovinovo, upravuje metabolizmus a krvný tlak, pomáha pri reume, znižuje hladinu cukru v krvi, upraví vám krvný tlak, mierni kašeľ, detoxikuje organizmus a podporuje  rast vlasov.
V kuchyni môže nahradiť šalát, aj špenát, môžete z nej spraviť prívarok, polievku, spravte si z nej sirup, alebo čaj.  Výborná je detoxikačná kúra zo žihľavy. Na jej prípravu potrebujete asi 10 centimetrové výhonky mladej žihľavy, ktoré najskôr umyte. Následne ju uložte do džáná a zalejte ju 2 litrami studenej vody. Roztok nechajte v ľadničke dva dni. Tekutinu precedíte a môžete začať s pitnou kúrou, ktorú však po týždni treba prerušiť.