Je zvláštne, že my dospelí sa ideme doslova zblázniť za prírodnou kozmetikou, BIO potravinami a EKO oblečením. Mnoho mamičiek, však svoje dieťa radšej natrie parfumovaným krémom, či olejom a umyje šampónom, ktorý obsahuje množstvo éčok, dokonca umelých farbív a chémie. Tak, ako je prírodná kozmetika vhodná pre dospelých, je vhodná aj pre tých najmenších. Ak nie ešte viac.
 
narození

Malé bábätko potrebuje špeciálnu starostlivosť, a to aj čo sa pokožky týka. Ak by ste sa teda rozhodli, že sa vykašlete na klasické kozmetické prípravky a začnete používať čisto prírodnú kozmetiku, je potrebné byť opatrní. V obchodoch dnes nie je problém nakúpiť prírodné krémy, či leje pre deti od narodenia až po pubertu. Druhá možnosť, je ich vlastná výroba.
 
Medzi výborné a zároveň bezpečné prírodné prostriedky na starostlivosť o detskú pokožku, môžeme zaradiť nechtík lekársky, harmanček, materinu dúšku, či aloe vera. Z týchto byliniek si môžete aj doma vyrobiť spoľahlivé prípravky. Prvou možnosťou je ich naloženie do prírodného detského krému, alebo oleja. Pri ich nákupe si dajte pozor na to, aby neobsahovali žiadne umelé farbivá, éčka, parfumy a iné umelé látky. Pri troške snahy ich nájdete veľmi jednoducho a dokonca za neveľké peniaze.
Bylinky môžete používať aj priamo pri kúpeli. Namiesto toho, aby ste svoje dieťa kúpali v čistej vode, si pripravíte bylinný odvar, ktorý prilejete do vaničky. Pri kožných problémoch môžete odvarom pokojne dieťatko i priamo opláchnuť.

batole
 
Kedy použiť ktorú bylinku?
 
Harmanček celkovo upokojuje pokožku. Je účinný pri začervenaní, podráždení a zapareninách. Použiť môžete aj kupovaný olej s touto bylinkou. Nechtík lekársky je v prípade kože vysloveným zázrakom, hojí drobné ranky a upokojuje podráždenie. Materina dúška ma silné antibakteriálne účinky. V prípade tejto rastlinky, je najlepší spomínaný odvar. No a na koniec tu máme aloe vera. Určite viete, že jeho dužina hojí rany. Môžete ho ale využiť aj pri spomínaných zaparených miestach, alebo podráždenej pokožke.