O ekologickej kríze ktorá ohrozuje našu planétu počujeme každý deň z televízie i z novín. Ľudia produkujú množstvo odpadu, najmä plastového a to ani nehovoríme koľko ho vznikne pri prerábaní domácnosti.
Pripravili sme si preto pre vás pár trikov ktorými nielenže ušetríte vašu peňaženku ale odvďačí sa vám i príroda za to, že nepodporujete konzumnú dobu ale snažíte sa nájsť iné a hlavne šetrnejšie riešenie.

les

V prípade že rekonštruujete obývačku a a vaša sedačka nie je ešte úplne vysedená, nevymieňajte ju hneď za novú. Rozmýšľali ste o tom, že by ste ju dali prečalúniť? Okrem toho že zmení dizajn novým čalúnením, vy ušetríte a budete mať i dobrý pocit že ste nič nevyhodili.
Ak prerábate balkón či terasu, tu vám dobre poslúžia staré palety. Stačí len biela farba a lak. Palety dobre ošmirgľujte aby boli hladké a natrite bielou farbou. Po vyschnutí aplikujte lak na drevo čím dosiahnete ligotavý vzhľad. Stačí len postĺkať zopár takto natretých paliet, dať na ne vankúše a máte postarané o pekné posedenie na čerstvom vzduchu ktoré vás tiež veľa nestálo a zužitkovali ste pri tom odpadový materiál.

V prípade rekonštrukcie rôznych druhov nábytku ktoré máte doma, skúste ísť i do starožitností alebo bazáru. Často krát tu nájdete skvosty ktoré by ste tu nečakali a dáte im druhú šancu. Niektorým kúskom možno stačí len natretie alebo prelakovanie, poprípade prečalúnenie a budú ako nové a nikto ani nespozná že sú z druhej ruky.

starožitnost

Ak budete chcieť originálne závesy, choďte do galantérie a nakúpte rôzne druhy látok alebo sa ich opýtate či im nezostali kúsky ktoré nepotrebujú. Z nich dokážete ušiť originálne závesy aké určite u nikoho iného nenájdete.
Ak ste umelecky nadaní, skúste si z nepotrebných vecí vytvoriť zaujímavý obraz, napríklad z nepoužitých korkových štupľov alebo jednoducho niečo namaľujte a zarámujte i keď to je menej zero waste spôsob.
Ako vidíte možností je veľa, stačí mať chuť a nájsť si čas.