Pri bývaní nie je jedinou položkou nájom či hypotéka, ale značnú časť rozpočtu ukroja aj energie. A posledné mesiace sú platby za elektrinu či plyn ešte oveľa vyššie. Zdražovanie energií núti Slovákov, aby sa zamysleli je nad svojou spotrebou energií. Nemali by sme míňať menej energie, aby sme ušetrili, ale rozmýšľať by sme mali nad nad modernizáciou technológií používaných v domácnosti. V prípade novostavieb je nízkonákladová domácnosť už takmer samozrejmosťou. Menšie bungalovy sa častokrát pýšia mesačnými splátkami za energie do výšky 100 €. Pri starších nehnuteľnostiach to môže byť iba snom. No nič nie je zadarmo.

energetická trieda

Aj keď majú novostavby nízke mesačné náklady na energie, je za tým aj nižšia spotreba na vykurovanie domácnosti či ohrev teplej vody. V prípade, že chcete mať nízkonákladovú domácnosť musíte počítať aj s určitými realizáciami. Zateplenie nehnuteľnosti, oprava strechy a najmä zabezpečenie technológií, ktoré majú nízku spotrebu energie. To sú napríklad tepelné čerpadlo, podlahové kúrenie či vzduchotechnika. Podľa novej legislatívy, novostavby, ktoré ešte len čaká kolaudácia, nemajú ani inú možnosť, ako takéto moderné technológie do svojej realizácie zahrnúť. Podľa novej legislatívy musia totižto novostavby spĺňať najvyššiu energetickú triedu A0. Má to však aj svoje výhody, pretože mesačne dokážete ušetriť desiatky až stovky eur.

energetická trieda

Ako zistíte spotrebu svoje nehnuteľnosti?

Certifikaciebudovy.sk ponúka možnosť realizácie energetického certifikátu Certifikaciabudovy, vďaka ktorému zistíte spotrebu vašej nehnuteľnosti. Na základe spotreby vám odborníci takisto určia energetickú triedu budovy. Energetické triedy sú rozdelené podľa písmena abecedy od A po G, pričom energetická trieda A0 je najúspornejšia a teda trieda s najnižšou spotrebou energie. V takomto prípade energetický certifikát budete potrebovať. Neváhajte preto navštíviť internetovú stránku certifikaciabudovy.sk.