V posledných dňoch sa nehovorí o ničom inom (samozrejme, okrem inaugurácie našej novej prezidentky) ako je seriál černobyl. Zobrazuje skutočný príbeh jednej udalosti, ktorá zmenila životy mnohých ľudí a zasiahla množstvo osudov. A pravdepodobne nie v dobrom slova zmysle. Obsahuje päť častí a nie je dokument, preto je tam pár udalostí, ktoré sú trochu nadnesené a predramatizované, ale svoj účel dokonale spĺňa. Množstvo ľudí by totiž radšej volili jadrové elektárne pre ich lepšiu ekologickú stopu pre inými elektrárňami, čo je často mylný pohľad vzhľadom na to, aké katastrofy sa môžu udiať.

ukrajina.jpg

Každá časť seriálu má skoro hodinu a pol pútavého pozerania príbehu, ktorý je o to zaujímavejší, že sa jedná o skutočnú udalosť, ktorá sa udiala pred pár desiatkami rokov a ľudia, ktorí ju zažili možno ešte stále žijú. Ak ich, samozrejme, nezasiahlo veľké rádioaktívne žiarenie a nespôsobilo im zdravotné problémy, z ktorých sa už nedostali. Pre Slovenskú republiku je to veľmi zaujímavá téma, pretože sa táto udalosť odohrala neďaleko nášho územia a zasiahla, prešla aj cezeň. Niektorí si spomínajú, že na našom území rástli obrovské hríby a deti sa rodili s rôznymi degeneračnými ochoreniami, ktoré sa dovtedy nevyskystovali. Príčinná súvislosť sa síce nedokázala, ale myslím, že to len preto, že to nechcú dokázať. Určite na tom niečo bude, nemyslíte? Najväčšie mraky rádioaktivity prešli nad naším územím v troch vlnách a namerali sa dosť vysoké hodnoty rádioaktivity.

černobyl.jpg

Tento seriál si môžete pozrieť online na rôznych stránkach na prehrávanie seriálov. Najčastejšie využívaná je najserial.to, kde si ho viete pozrieť v českom dabingu. Kvalita je postačujúca a vy máte, čo robiť pár večerov. No, predpokladám, že budete nedočkaví, tak si to pozriete celé celkom rýchlo. Našťastie, už je zverejnený celý cyklus, takže nemusíte čakať, kým sa predabujú alebo zverejnia niektoré časti seriálu ako na začiatku. Možné je však si ho, samozrejme, pozrieť aj v originálnom znení a vy si aspoň zlepšíte jazykové znalosti.