Či sa už jedná o rôzne e-shopy alebo kamenné obchody tak poväčšine naše nákupné košíky nemajú dna. Len pár šťastlivcov je takých pedantných, že si o produktoch zistia viac informácii a nekupujú niečo len pre dobrú cenu. Ale kto nie je maniakom na zľavy všakže? Dobrá cena, ale nie je vždy dobrá kvalita. Stane sa, že tovar budeme chcieť vrátiť, no možno už taká príležitosť nebude. Preto si treba vždy overiť týchto pár vecí:

nákupy

1. Záručná doba
Poznáme to všetci, že záruka je vždy 24 mesiacov a počíta sa od doby ako si tovar odnesieme domov. Záruka môže byť samozrejme aj iná a uvádza ju predajca, no nikdy nesmie byť kratšia ako 24 mesiacov. Neplatí to pri tom keď si zakúpite už používaný tovar, ktorý ma záručnú dobu len 12 mesiacov, takže si na to dávajte pozor pokiaľ nakupujete v bazároch napríklad elektrospotrebiče.

2. Reklamácia a vrátenie tovaru
Občas sa stane, že si tovar prinesiete domov a zrazu sa vám to nezdá ako až taká šťastná kúpa. V tom prípade ak to daný obchod dovoľuje môžete tovar vrátiť do 14, 30 dní alebo ako si to majiteľ uviedol na prevádzke. Pozor! Nie všetky predajne ponúkajú takúto možnosť!
Ak je tovar poškodený alebo prestal fungovať prichádza na rad reklamácia. Tá je možná len pokiaľ je daný produkt v záruke. Na predajňu si zo sebou vezmite aj pokladničný blok, ale tovar už nemusí byť v originálnom obale. Reklamácia obyčajne trvá 30 dní pri väčších poškodeniach a 3 dni pri tých jednoduchých. Za túto dobu sa posúdi či reklamácia bude alebo nebude schválená a po tomto rozhodnutí vám buď vrátia peniaze, vymenia alebo opravia tovar.
Z reklamáciou sú najväčšie problémy v čínskych predajniach, kde by ste sa vráteniu peňazí doprosovali márne.

eshop

3. Storno
sa deje najčastejšie ak sme si premysleli, že nákup je príliš drahý alebo daný výrobok nechcete. E-shopy majú možnosť stornovania objednávky, len si dajte pozor aby ste to stihli v čase na to určenom.

Najlepšie by bolo keby sme kupovali len to čo reálne potrebujeme. No každý má svoje muchy a my môžeme len potichu závidieť ľuďom, ktorí túto činnosť nemajú v láske.