Autoškola je prakticky základ pre všetkých šoférov. Bez nej je jazda na ceste absolútne zakázaná. Mnohé autoškoly ponúkajú svoje služby pod rôznymi reklamnými sloganmi ako  „My vás naučíme naozaj jazdiť.“  Čo to teda o kvalite autoškôl vypovedá? Často krát ide len o papier, ktorý je nepodstatný vzhľadom na to, že väčšina mladých adeptov už jazdila, či len po poliach alebo parkoviskách. Práve vtedy sa na mladých vodičov lepí najviac zlozvykov od rodičov, či starších súrodencov a kamarátov.

smyk

Stačí autoškola?

Mnoho inštruktorov radšej učí úplných začiatočníkov, keďže nie sú nakazení zlozvykmi skúsenejších, ale aj arogantnejších vodičov. Mladí ľudia idú na kurz s vidinou adrenalínu a divokej jazdy, hneď ako dostanú oprávnenie. Problém je v tom, že autoškoly nepripravujú mladých vodičov na všetky situácie. Klamlivo si potom môžu niektorý nahovárať, že sú na všetko pripravení, keďže im to ide bezchybne na jazdách. Neskúsení však tak narážajú na stenu prekážok, ktoré keď nezvládnu, môže ich to stáť život. Preto sa mnohé hlasy ozývajú v prospech takzvaných škôl šmyku, ktoré nielen pripravia vodičov na nebezpečné situácie, ale dokážu simulovať nebezpečnú a rýchlu jazdu, ktorú hlavne mladí chlapci vyhľadávajú.
V prevencii nehôd sa mnohý prikláňajú k zníženiu veku, kedy je možné oprávnenie získať. Autoškoly znižujú latku pre vek čím ďalej tým viac, začo si od mnohých vyslúžili poriadnu dávku kritiky.

Ale nie len autoškoly prispievajú k zvýšenému riziku na cestách. V továrňach sa stále vymýšľajú novšie a novšie zjednodušenia, ako parkovací senzor. V mnohých sa tak objavuje podozrenie, že mladšia generácie nebude mať potrebnú zručnosť na ovládanie vozidla. Zdá sa to byť ako naozajstný problém ak sa technológie snažia nahradiť ľudský faktor, ktorý síce nie je neomylný ale esenciálny pre neočakávané situácie.

demolice

Jazda v noci je v zle viditeľných podmienkach strašiakom aj pre tých za volantom skúsenejších. Preto je dobré vyhýbať sa šoférovaniu v takýchto situáciách. Často krát sa nielen mladým vodičom oplatí počkať na semafore pár sekúnd po zasvietení zelenej, aby sa tak vyhli zrážke s autami, ktoré prebiehajú cez križovatku na poslednú chvíľu.