Prvým internetovým vírusom, ktorý uzrel svetlo sveta bol takzvaný Morissov červ. Vytvoril ho iba 23 ročný študent Cornellovej univerzity, Robert Tapann Morris. Po ňom dostal i svoje pomenovanie. Ak si myslíte, že hovoríme o histórii starej niekoľko rokov, tak ste na veľkom omyle. Tento škodlivý „červ“ sa internetom začal šíriť druhého novembra 1988. Teda 30 rokov dozadu.

hacker

Osudnou sa mu stala jediná chyba

Morrisov červ bol navrhnutý tak, že dokázal využiť slabé miesta programov použitých v počítačoch a tiež slabé zabezpečenie hesiel. Mal však jednu chybu. Po tom ako sa počítač nakazil, mohol byť opätovne nakazený znova a znova. To ho následne výrazne spomaľovalo, takže užívatelia veľmi rýchlo zistili, že niečo nie je v poriadku.

Presný počet počítačov, ktoré tento vírus napadol nie je jednoznačný. Niektoré štatistiky uvádzajú číslo 6 000, iné zas nižšie.
Ľudia, ktorí sa pri vzniku týchto štatistík nachádzali osobne, uviedli i spôsob akými boli vytvorené. Podľa Paula Grahama sa vzal odhadovaný počet pripojených počítačov k internetu v čase, keď Morris vírus vypustil. Z iných výpočtov zase bolo určené, že nakazených mohlo byť maximálne desať percent z nich.

zabezpečení

Nemyslel to zle, trestu sa však nevyhol

Morris tento vírus, vypustil z Massachusettského technologického inštitútu (MIT). Tým chcel údajne zamaskovať, pôvod vírusu, teda Cornellovu univerzitu. Zaujímavosťou je, že v súčasnosti na MIT vyučuje ako profesor.
V skutočnosti však nechcel nikomu poškodiť. Vírus bol určený na zistenie počtu počítačov, pripojených k internetu. Pred súdom mu to však nepomohlo. Bol odsúdený k trojročnému podmienenému trestu, k 400 hodinám verejnoprospešných prác a musel zplatiť pokutu vo výške 10 000 dolárov. Okrem prvenstva vo svete internetových vírusov, bol taktiež prvým človekom, ktorého v spojených štátoch Amerických obvinili z porušenia zákona týkajúceho sa zneužívania počítačovej techniky.