Človek je korunou tvorstva. Nie je to ale vďaka našej fyzickej výbave. Rýchlosť, plávanie, silové športy,… existuje mnoho zvierat, ktoré nás v ktorejkoľvek športovej kategórii predbehnú.

velryba

Plávanie
Priemerná rýchlosť plávania ľudí je 3-4 km/h. Vrcholový športovci plávajú o niečo rýchlejšie – 7-8 km/h. Možno sa vám to zdá dosť rýchlo, ale predstavte si plávať rýchlosťou 110 km/h. Presne takou rýchlosťou pláva mečúň obyčajný. Dokonalý aerodynamický tvar tela, plutvy, ktoré môže sklopiť a tvar chvosta ho predurčujú k tomu, aby si prvenstvo v plávaní udržal ešte niekoľko stoviek rokov.

gepard

Potápanie
Potápanie je obľúbením športom. Aj v tomto smere padol rekord. Najhlbšie sa človek ponoril do hĺbky 332 metrov. Čím väčšia hĺbka tým väčšie riziko pre človeka. Už 1 km pod hladinou má tlak vody 100 atmosfér – tento tlak žiadne ľudské telo nevydrží. Vorvaň sa ale bežne potápa do hĺbky 3 km.

Skákanie
Zajac, klokan, alebo žaba? Ani jeden…najlepším skokanom z celej planéty je blcha. Malé stvorenie, ktoré dokáže skokom prekonať 200 – násobok dĺžky svojho tela. Ak by sa s ňou chcel porovnávať cca 1,8 m vysoký človek musel by vyskočiť do výšky cca 360 metrov. Okrem skoku patrí blche aj ďalšie prvenstvo. Pri skoku prekonáva preťaženie 200G. Astronauti pri štarte rakety prekonávajú preťaženie 10 G.

Beh
Rekord v behu sa ríši ľudí pohybuje na úrovni 45 km/h. Obdivuhodná rýchlosť. Keď ale príde na najlepšieho bežca planéty je táto rýchlosť podpriemerná. Zajac, diviak, ale aj mačka bežia rýchlejšie. Prvenstvo ale patrí gepardovi, ktorý dokáže na krátku vzdialenosť vyvinúť rýchlosť až 100 km/h.
Ešte rýchlejšie behá chrobák s názvom svižník. Behá tak rýchlo, až pri tom oslepne. Tento chrobák za sekundu zabehne 120 násobok dĺžky svojho tela. V prepočte na človeka je jeho rýchlosť cca 700 km/h. Pri tejto rýchlosti by mal asi každý z nás problém so spracovaním toho čo vidíme.

sup

Výškový let
Lietadlá lietajú približne 11 km nad zemou. Aj keď ide o poriadnu výšku môžu natrafiť na zviera, ktoré k tomu aby sa dostalo až sem nepotrebuje žiadne palivo ani motory. Sup jarabý sa vďaka veľkosti krídiel (rozpätie 2,5 m) dostane do výšky viac než 11 km.