Spoločnosť Apple vo štvrtok uviedla, že kúpila vôbec prvú komerčnú dávku bez obsahu uhlíka od spoločného podniku medzi dvoma najväčšími dodávateľmi hliníka na svete.  
Metal výraba spoločnosť Elysis, spoločný podnik spoločností Alcoa Corp a Rio Tinto so sídlom v Montreale, ktorý minulý rok ohlásil finančné prostriedky vo výške 144 miliónov dolárov od oboch firiem, Apple a kanadských vlád a Quebecu.
Hliník sa bude dodávať tento mesiac z výskumného strediska Alcoa v Pittsburghu a bude sa používať v produktoch Apple, aj keď technologická firma spoločnosť nehovorila, ktoré z nich.Apple logo.jpg
Výroba hliníka je náročná na uhlík. Proces tavenia zahŕňa prechod elektrického prúdu cez veľký blok uhlíka nazývaný anóda, ktorý v priebehu procesu horí a uvoľňuje oxid uhličitý do atmosféry.
Bezuhlíkový krok je reakciu na dopyt spotrebiteľov, aktivistov a investorov, ktorý výrobcovia dokazujú, že sa snažia zmenšiť svoj vplyv na zmenu podnebia.
„Viac ako 130 rokov sa hliník – materiál spoločný pre toľko výrobkov, ktoré spotrebitelia denne používajú – vyrába rovnakým spôsobom. To sa zmení,“ uviedla vo vyhlásení Lisa Jackson, viceprezidentka spoločnosti Apple pre životné prostredie, politiku a sociálne iniciatívy.
Apple používa hliníkové kryty pre mnoho zo svojich elektroník, vrátane telefónov iPhone, Apple Watches a počítačov Mac. Apple minulý rok predstavila modely Mac, ktoré používajú recyklovaný hliník.
Spoločný podnik Alcoa –Rio chce do roku 2024 komercializovať technológiu, ktorá využíva keramickú anódu na výrobu hliníka a emituje iba kyslík, čím eliminuje priame emisie skleníkových plynov z procesu tavenia.Apple obchod.jpg
Alcoa už vyrábala testovací kov s týmto procesom a pripojila sa k Rio Tinto, aby ho uviedla do komerčného rozsahu. Elysis plánuje udeliť licenciu na technológiu a tvrdí, že existujúce taviace zariadenia je možné dovybaviť tak, aby sa dali používať.
Prvá šarža bola vyrobená v Pittsburghu, ale spoločnosť Elysis plánuje jej výrobu aj vo výskumnom zariadení CAD vo výške 50 miliónov USD, ktoré sa buduje v Saguenay v Quebecu, a očakáva sa, že príde v druhej polovici roku 2020.