Môžete mu dať odklad. Je pravda, že niektorým deťom to veľmi pomôže. No naopak, niektoré deti napriek tomu, že sa narodili v auguste, školu potrebujú. V škôlke sa jednoducho ďalej nerozvíjajú a potrebujú pokračovať ďalej, aj keď šiesty rok dovŕšili len nedávno. Kedy dať však dieťa do školy a kedy ho ešte nechať v škôlke?

holčička
 
Kedy dieťa nie je zrelé na školu?
 
Je naozaj ťažké spoznať sprievodné znaky toho, že dieťa nie je zrelé ísť do prvého ročníka. Napriek tomu, že v predškolskom veku sa veľi často robia testy zrelosti a psychológovia vedia odporúčiť, ktoré dieťa by ešte do školy ísť nemalo. Niektorí rodičia však svoje dieťa vedia posúdiť a vedia, čo je pre ne najlepšie. Nemôžu však ignorovať sprievodné znaky, ktoré nezrelosť vášho dieťaťa sprevádzajú. Jedným z nich je, že je veľmi naviazané na matku. Alebo celkovo na rodičov a má problém v neznámom prostredí. Hoci to nemusí byť problém nezrelosti, vaše dieťa môže byť jednoducho taká osobnosť.
 
Prílišná hravosť taktiež nie je dobré znamenie
 
No opäť je to naozaj veľmi diskutabilné. Deti sa predsa majú hrať a kým majú hravý vek, nemalo by sa im to zakazovať. Je predsa normálne, že sa deti hrajú a čím dlhšie sa hrajú, tým lepšie. Problém nastáva vtedy, keď sa nevedia dlhšie sústrediť na jednu činnosť. Je jasné, že aj to môže byť diskutabilné, no veľmi dobre viete, že niektoré deti sa nevedia sústrediť a hlavne v škole je to veľká prekážka. Taktiež musí dieťa vedieť dotiahnuť činnosť až dokonca (aj keď s tým majú problém aj dospelí ľudia).

kluk
 
Aké sú riziká?
 
Ak vaše dieťa nastúpi do školy skôr, ako je to vhodné, môžu sa u neho vyskytnúť rôzne problémy. Najväčšie sú tie psychické, kedy sa dieťa jednoducho nevie prispôsobiť, začne zaostávať a začne sa cítiť menejcenne. Ak je dieťa veľmi citlivé, môže to na ňom zanechať traumu, ktorú nebude schopné len tak ľahko prekonať.