Dnes ľudia so sebou nosia smartfóny, ktoré im okrem neobmedzenej hudby formou pripojenia na Youtube ponúkajú ešte oveľa viac zábavných i potrebných služieb. Prenosná hudba je tak už niečo samozrejmé. No viditeľne zmenila svoju podobu.

walkaman

•         Pretože dlhé roky sa pod pojmom prenosnej hudby predstavoval walkman.
Názov určite mnohým čitateľom niečo vraví, ale spomíname si ešte vôbec na používanie tohto produtku? Mnohí určite áno, no je možné, že mnohí zasa kvôli mladšiemu veku túto príležitosť neokúsili.

Vlastne aby som bol úprimný, dnes existujú praktickejšie a lepšie varianty počúvania, ale walkman ľudí sprevádzal podstatne dlhú dobu. Neprehrával súbory MP3 ani MP4, nemal prístup k internetu a nemýľme si ho ani s Discmanom, jeho novším upgradom, pretože Discman už dokázal prehrať CD.

Zato walkman je klasika, ktorú dnes možno s určitosťou považovať za retro. Bolo to v podstate jednoduché. Do tohto prenosného zariadenia ste vložili malú kazetu /MC/, stlačili PLAY a hudba začala hrať. Pokiaľ ste si kúpili čistú kazetu bez originálnej nahrávky, mohli ste si na ňu nahrávať ľubovoľnú hudbu pomocou tlačítka REC /record/. Hudba sa nahrávala najčastejšie z rádiového vysielania a to formou, že pesnička mala povedzme 3 minúty, tak pokiaľ ste ju chceli nahrať celú, pečlivo ste nahrávali celé 3 minúty a ak pieseň dohrala, stlačili ste STOP.

Dnes presunieme celý jeden MP3 súbor za sekundu a to doslova, pričom sa nemusíme báť „šumenia“ zvuku. Osobne som považoval na tejto technológii kaziet a walkmanov za otravné pretáčanie kazety. Ak ste si chceli pretočiť pásku na začiatok konkrétnej piesne, bolo to také tipovanie, vôbec ste nemali istotu, na akú pasáž kazetu pretočíte, museli ste tú pasáž odhadnúť. Málokedy sa to podarilo odhadnúť na prvýkrát. Kapacatia pamäte sa neodhadovala na GB, ale na minúty. Také bežné kazety boli označené číslom 90, teda mohli ste na ne nahrať dokopy 90 minút hudby.

hudba

•         Možno sa pýtate, prečo v dnešnej dobe ešte píšem o walkmanoch? Za prvé asi preto, že ma celkom zaujíma retro elektronika, no ale dôvod je i ten, že ma zaujala informácia o dĺžke popularity tohto zariadenia, walkman je totiž na trhu už od roku 1979