Jedna zo základných potrieb človeka je aj spánok. Nie hocijaký, ale poriadny, kvalitný, hlboký a nerušený. Pod tým si každý z nás môže predstaviť niečo iné. Poobedné pol hodinové schrupnutie, alebo ranné prebúdzanie sa pred obedom. Nič z toho ale nie je pravda. Dobrý spánok by mal byť v noci, mal by trvať sedem až deväť hodín, dostatočne hlboký a nemal by byť prerušovaní.
Dosiahnuť tento stav v súčasnej dobe nie je jednoduché. Chodíme spať neskoro, lebo večer ešte dorábame pracovné povinnosti, venujeme sa domácnosti, alebo si ideme posedieť s priateľmi. Vstávame skoro, lebo musíme ísť do práce. S času určeného na oddych ukrajujeme čoraz viac a viac.

spánek

Vnútorné hodiny.
Ľudský organizmus má svoje vnútorné hodiny – cirkadiánny rytmus. Celé naše telo sa ním riadi. Večer cítime ospalosť a únavu, ráno sme svieži a plní energie, cez deň cítime hlad aj sýtosť a v noci zas nič z toho. Vďačíme za to práve našim hodinám. Melatonín je hormón, ktorý je zodpovedný sa to, že sme večer ospalí. Práve melanín s príchodom noci zabraňuje tvorbe serotonínu a dopamínu a začína v nás vyvolávať únavu, zívanie a chuť zaľahnúť do postele. Okrem toho reguluje našu telesnú teplotu, znižuje krvný tlak a aj nervovú aktivitu… jednoducho nás pripraví na odpočinok. Akékoľvek prerušenie jeho produkcie vedie k zlému nočnému odpočinku.

Nedostatok spánkumôže viesť k vážnym zdravotným problémom. Oslabená imunita, výkyvy nálad, depresie a obezita sú len časťou problémov, s ktorými sa môžeme stretnúť. Málo odpočinku sa podpíše aj na našej pleti – kruhy pod očami, citlivá a unavená pleť. To, že ste v noci toho veľa nenaspali si všimnú aj vaši kolegovia v práci. Znížená koncentrácia, problém s pamäťou, podráždenosť a náladovosť vám budú robiť spoločnosť už od rána. Cukrovka 2. typu je ďalšia komplikácia, ktorú má na svedomí práve nespavosť. Stačí si ale pár nocí dobre pospať a cukrovka sa stratí.

choroba

Deň má 24 hodín. Vyhraďte časť z nich oddychu. Doprajte si kvalitný spánok a každé ráno sa zobúdzajte do nádherného dňa plní elánu.