Problémy s kŕčovými žilami môžeme rozdeliť do troch kategórií, respektíve do troch štádií. Kŕčové žily v prvom štádiu ochorenia nazývame metličky. Hovoríme o žilách, ktoré majú maximálne jeden milimeter. Druhé štádium označujeme ako retikulárne žilky. Tie majú veľkosť od jedného do troch milimetrov. Posledným a zároveň najvážnejším štádiomvarixy, ktoré sú väčšie ako tri milimetre.

operace

Prvý stupeň je takmer neviditeľný, teda nepredstavuje žiadne estetické negatíva,. Retikulárne žilky už síce môžeme na nohách pozorovať, no ešte stále nehovoríme o ničom tragickom. Najviditeľnejšie je samozrejme tretie štádium. Vo vnútri varixov je totiž veľmi vysoký tlak. Ten ich rozťahuje, v dôsledku čoho ich môžeme vidieť aj na povrchu pokožky.

Dnes existuje viacero spôsobov, ako kŕčové žily úspešne odstrániť. Pokiaľ sa však nachádzate v poslednom štádiu, je možné, že váš lekár siahne po ich operačnom odstránení. V tomto prípade, by ste sa mali pripraviť na niekoľko dôležitých faktorov.

operační sál

  1. V prvom rade budete musieť niekoľko týždňov až mesiacov, musieť nosiť kompresné pančuchy. Preto si operáciu kŕčových žíl naplánujte na jeseň, alebo zimu.
  2. Pripravte sa aj na užívanie liekov, ktoré zmierňujú opuch a zvyšujú pevnosť a pružnosť žíl.
  3. Musíte sa pripraviť aj na to, že vám na nohách ostanú drobné jazvy. Tie najväčšie sa budú nachádzať v trieslach. Ďalšie, ktoré však nebudú väčšia ako niekoľko milimetrov, budete mať na lýtkach. Nemusíte sa však ničoho obávať. Ide naozaj o drobné ranky, ktoré už z diaľky metra ne je vôbec vidieť.
  4. Určite si v práci naplánujte minimálne jeden deň voľna. Vo väčšine prípadov nie je potrebná hospitalizácia dlhšia ako dvadsaťštyri hodín. Dlhšie by ste si museli poležať iba vtedy, ak by sa niečo skomplikovalo.
  5. Po operácii, by vás nemali trápiť takmer žiadne bolesti. v niektorých prípadoch sa samozrejme môžu objaviť. S tým vám pomôžu analgetiká.