Svoj úmysel založiť si záhradu najprv prehodnoťte podľa toho, koľko času máte k dispozícii, aby ste sa jej mohli dostatočne venovať na to, aby sa vám odvďačila bohatou úrodou alebo krásnymi rozkvitnutými kvetmi. Podľa toho potom siahajte po správnych rastlinách a vhodne investujte do založenia záhrady.

zahrada

Ste aktívny alebo len pasívny záhradkár?
Predpokladajme, že ste pracujúci človek, ktorý na záhradkárčenie nemá veľmi veľa času, hlavne nie počas pracovného týždňa. Naša rada: neinvestujte peniaze do okrasných kríkov a drevín, ktoré si vyžadujú náročnú starostlivosť, ale v opačnom prípade, teda ak ste na tom s časom dobre, tak sa môžte vrhnúť na aj tie náročnejšie práce.

Nakupujte vo väčšom meste
Obchody vo väčších mestách sú lepšie zásobené tovarom, v hlavnom meste je celý obchodný dom venovaný záhradkárom, tam nájdete všetko, čo budete potrebovať, na jednom mieste. Nakupovať sa dá aj v zahraničí, ale pozor na exotické krajiny, rastliny z tohto podnebia by u nás mohli mať problém s prežitím.

Na nákupy si vyhraďte viac času a dajte si poradiť
Vopred premyslená stratégia pri zariaďovaní záhrady je veľmi dôležitá, aby ste pritom nezabudli na všetko potrebné, čo sa vám pri starostlivosti počas celého roka zíde. Ak chcete mať aj jazierko, je dôležité myslieť na to, ako ho zazimujete, čo s rastlinkami z neho a tiež rybičky je potrebné niekam umiestniť. Kvety a okrasné kry či rastliny treba takisto vyberať podľa toho, aké podmienky si vyžadujú a ktoré sa spolu znášajú. Pri akejkoľvek vašej neistote sa neváhajte poradiť trebárs aj s inými záhradkármi, ktorí už nejaké skúsenosti majú.

květináče

Nechcite všetko hneď a naraz
Pozor si dajte na výber prvkov, ktoré vám v obchode ihneď padli do oka, ale v reálnej prírode s nim budete mať problémy. Naprávať tieto chyby je potom beh na dlhé trate.

Upravenú záhradu si pozrite z rôznych uhlov
Toto odstrihnúť, tamto presunúť či presadiť a hotovo. Môže byť, ale istejšie je si svoj výtvor pozrieť z každej strany, len tak si urobíte komplexný názor na to, či je to podľa vašich predstáv a či tomu predsa ešte niečo nechýba.