Detská narodeninová oslava.  Zíde sa celá rodina, kamaráti, deduškovia, babičky, tetušky a strýkovia. Každý prinesie darček. Dieťa nadšene rozbaľuje darčeky, potom ich nechá ležať niekde v kúte a ide sa hrať s ostatnými deťmi.
Prídete o rok znova. V detskej izbe z tej kopy darčekov ostalo iba pár. Knižky v knižnici, spoločenské hry. Skladacie kocky.  Z ostatných už potomok vyrástol. Rok je v živote dieťaťa veľmi dlhá doba. Za rok sa naučí mnoho nových vecí a aj jeho hry sú už iné. Už nechce plyšákov, hrkálky, bubníky. Už chce skladať hrady, alebo montovať traktory z dielcov…

dítě

Vy predsa chcete, aby darčeky, ktoré kúpite, prinášali osoh dlhšie. Aby boli pre neho prínosom. Aby mu pomohli v objavovaní.
Preto je dobré pred oslavou hovoriť s rodičmi. Oni najlepšie vedia, čo ich dieťa robí najradšej, čo ho zaujíma, s akou hračkou sa dokáže hrať dlhšiu dobu. Takisto vedia povedať, po čom dieťa túži. Aj keď tu treba brať do úvahy silu reklamy a vplyv kamarátov. Nie vždy to, čo je práve v kurze, je pre dieťa vhodné. Takisto rodičia vedia povedať, čo už dieťa doma má, aby sa vám nestalo, že kúpite figúrku s jedným okom vy, teta Rózka a aj babička. Dieťa potom sklamane pozerá na tri rovnaké figúrky a jednu má už v izbičke v kúte…

Pri výbere hračiek si spomeňte aj na to, s čím ste sa radi hrávali vy, s čím vaše deti. Je mnoho stavebníc a hier, ktoré sa po rokoch vyrábajú znova a takýto darček poteší nielen dieťa, ale aj jeho rodičov. Spomeniem napríklad stavebnicu Merkúr. Vtedy je veľká pravdepodobnosť, že sa rodičia pohrajú spolu s deťmi a to je presne to, čo deti potrebujú. Spoločná hra je prejav lásky a súdržnosti v rodine.
Takisto je krásny dar kniha. Rodičia by deťom mali čo najviac čítať, podporujú tak ich predstavivosť, fantáziu. A tiež aj prispejú k pohode, takéto večerné rituály sú pre deti veľmi hodnotné.

sourozenci

Na záver spomeniem spoločenské hry. Deti sa môžu hrať s kamarátmi, ale aj s rodičmi a starými rodičmi, veľa sa pri tom naučia. Spoločná zábava v kruhu rodiny je najkrajší dar pre ktorékoľvek dieťa.