Dnes už je taký trend, hlavne u mladej generácie, chcú mať všetko hneď. Samozrejme sa to netýka len peňazí a zábavy, ale aj bývania, ktoré je veľmi dôležité. Staršia generácia zase berie kúpu bytu ako investíciu, pretože zohnať sporiaci účet so skutočne dobrým úrokom je skoro utópia.

Ale je potrebné si uvedomiť, že každá banka má svoje pravidlá, ktoré musíte dodržať, inak si môžete o vysnívanom domčeku nechať zdať. Medzi najdôležitejšie kritériá patrí pravidelný príjem a nejaké úspory. Okrem toho záleží aj či na úver budete sami alebo ste vydatá alebo ženatý. Aj to zohráva pri posúdení klienta svoju rolu.

moderně zařízený dům
Banky lákajú na nízke úroky

V uplynulom roku sa držali sadzby práve u hypotekárnych úverov veľmi nízko. Jednotlivé peňažné domy sa doslova predháňali v tom, kto ponúkne lepšie podmienky. Pre klientov to bolo ako v nebi, mohli si vyberať, kde by sa im viac páčilo. Dokonca dve z nich ponúkali nulový úrok v prípade, že na vašom účte máte čiastku zodpovedajúcu výške nesplatenej hypotéky, ktorú budete môcť takto kedykoľvek dorovnať.
přívěsek dům
Vďaka tejto priaznivej situácii sa ľudia viac zadlžujú, väčšinou sa práve jedná o oblasť bývania. Napríklad Česi takto dlhujú bankám viac ako bilión korún.

O čo majú klienti najväčší záujem: je to fixácia sadzby na čo najdlhšiu dobu, napríklad na osem alebo desať rokov, nemenné a nízke splátky, nulové poplatky za čerpanie úveru a vedenie účtu, možnosť zmien bez poplatku, čerpanie bonusov alebo flexibilitu úveru – odklad splátok na začiatku splácaní.

Konkurencia medzi obchodníkmi je vysoká, preto musí byť stále o krok na pred. Napríklad Slovenská sporiteľňa spustila od augusta možnosť online refinancovania hypotekárneho úveru. Samozrejme si nechávajú robiť aj rôzne prieskumy trhu, aby zistili, čo klientov naozaj najviac zaujíma a mohli im prispôsobiť aj radu nadväzujúcich služieb. Veď okrem hypotéky k nám klient bude prevádzať všetky svoje príjmy, preto by mu skúsení poradcovia mali byť schopní predať ďalšie služby, ako napríklad životné poistenie alebo sporenie.
pletený dům
Mala by existovať priama úmera medzi príjmami a výdavkami. Veď každý človek by mal mať vytvorenú rezervu vo výške minimálne troch mesačných príjmov. Niektoré banky preto svoje služby rozširujú o akcie pre klientov ako je napríklad škola investovania, kde sa naučia ako zvýšiť svoje úspory.

Mali by sme sa naučiť pracovať s peniazmi, aby sme si dokázali poradiť v každej životnej situácii.