Cyklistika, ako šport k nám už dorazila veľmi dávno, vždy sa však držala skôr v úzadí záujmu širokej verejnosti. Všetko sa však začalo meniť, keď na scénu profesionálnej cestnej cyklistiky prišiel Peter Sagan. Odvtedy toho stihol povyhrávať naozaj veľa. Okrem kvanta pretekov však vyhral aj niečo oveľa dôležitejšie – srdcia miliónov fanúšikov po celom svete, rodné Slovensko nevynímajúc. Jeho úspechy prilákali aj množstvo jeho oveľa menej talentovaných krajanov.
Nevadí, že nikto z nich zrejme nikdy nebude majstrom sveta či víťazom niektorej z monumentálnych klasík. Dôležitá je v tomto prípade skôr radosť z jazdy alebo pohybu samotného. Tá prichádza oveľa jednoduchšie, ak ste videli v televízii niekoho, komu to ide akosi ľahšie. Nikto by predsa vo voľnom čase nerobil niečo, čo by ho v konečnom zmysle vôbec nebavilo. Zábava však nie je ani zďaleka jediným benefitom…silniční kolo.jpg
Nielen telo sa ti poďakuje
Ak je pravdou, že šport všeobecne prospieva telu, tak o cyklistike to platí dvojnásobne.Spolu s behom patrí medzi športy, ktoré najlepšie zlepšujú celkovú kondíciu človeka. Jazda na bicykli však oveľa menej zaťažuje kĺby. Je teda ideálnou alternatívou pre jedincov, ktorí majú z najrôznejších dôvodov poškodené kolená alebo bedrá. Negatívny vplyv na tieto kĺby sa dá pri správnom nastavení bicykla úplne eliminovať.
Ešte viac, ako benefity pre telo, sú často zreteľné benefity pre dušu. Jazda na bicykli je ideálnym a veľmi často odporúčaným prostriedkom psychohygieny. Máločo dokáže človeku prečistiť hlavu a myšlienky tak efektívne, ako práve tento druh činnosti. A je jedno, či sa jedná o jazdu niekde po hrádzy rieky alebo po úzkom chodníčku kdesi v hore. Na bicykli si každý nájde to svoje.
Pri troche snahy vás ani peňaženka nebude bolieť tak, ako nohy po výjazde. Ak nemáte veľmi vysoké nároky, postačí vám aj starý bicykel z pivnice, z ktorého si aspoň spravíte pekný retrobike.horské kolo.jpg
Treba to vyskúšať
Vraví sa, že začiatky sú najťažšie a to platí zrejme aj pri cyklistike. Keď sa však človek dostane cez začiatočnú lenivosť alebo prvé svalovice, otvorí sa mu svet, v ktorom sa dostane na prekrásne miesta len vlastnou silou. Nebude odkázaný na nejaký stroj, len na samého seba. Takto sa stane ďalším z členov čoraz viac sa rozrastajúcej cyklistickej rodiny, ktorá ho určite veľmi rada privíta.