Pod súčasnými druhmi osvetlenia si môžeme predstaviť rôzne zaujímavé varianty. Pomerne výstižnou ukážkou a synonymom moderného typu osvetlenia sú led pásy. Tie so sebou prinášajú veľmi praktický dizajn vo forme diód umiestnených na samolepiacom alebo pevnom pásiku, ktorý sa dá navyše nastrihať na niekoľko častí (podľa potreby) a následne umiestniť na ľubovoľné miesto, ktoré chcete mať osvetlené (alebo len podsvietené). Ich prioritnou súčasťou je však spomenutá dióda LED, ktorej pravidelný chod žiarenia je veľmi úsporný, navyše efektívny.

LED, led pásy, kotúč, fialové pozadie.jpg

  • Na rozdiel od iných druhov led osvetlenia však nemusí poskytovať iba biele svetlo, ale tiež zaujímavé farebné možnosti vrátane technológie RGB.

Využitie
Tieto farebné „ledky“ je síce pomerne často vidieť hlavne v komerčných a verejných priestoroch, ale svoje originálne stránky v rovnakej miere doprajú aj vám a bežným rodinným interiérom, prípadne tiež exteriérom. Navyše sú skvelé ako podsvietenie a dajú sa umiestniť prakticky kdekoľvek, čiže spôsoby ich využitia sú takmer nekonečné.
Výsledkom je dosiahnutie zaujímavej atmosféry všade tam, kde bude pásik umiestnený. Môže tak plniť tiež dekoračnú úlohu a najviac ho oceníte vtedy, keď sa bude využívať k podsvieteniu určitých objektov alebo predmetov. Farebné osvetlenie v pozadí dodá efekt lepšej viditeľnosti, ale tiež vizuálneho obohatenia.

  • Led pásikmi sa tak v najčastejších prípadoch osvetľuje kuchyňa (kuchynská linka), kúpeľňa, pracovný stôl, ale tiež knižnica, police, schodisko či napríklad televízia alebo monitor,… kedy efekt oceníte najmä po zotmení.

Led osvetlenie, led pásik, dekoračné, slávnostné.jpg
To som však v skratke uviedol len pár príkladov, možností ich využitia môže byť samozrejme ešte viac a inšpirovať sa nemusíte len radami na internete, ale tiež svojou kreativitou.
RGB
Je skratkou anglického Red, Green, Blue, čiže troch farebných osvetlení, ktoré ponúka pásik s prívlastkom RGB. Konkrétne vravíme o červenej, zelenej a modrej farbe. Tie je možné regulovať, vytvárať ľubovoľné efekty a to všetko použitím diaľkového ovládača.