Orol na bankovke je celebrita
Orol na dolári môže mať meno. Od roku 1830 do roku 1836 sa určitý vták dostal do budov americkej mincovne v Philadelphii tak často, že pracovníci mu pomenovali „Peter Mint Eagle“, starali sa oňho a údajne ho používali ako vzor pre gravírovanie mincí na ďalšie roky.

finance

Tajná služba bola vytvorená na zastavenie falšovania
Po občianskej vojne bola tretina až polovica peňazí v obehu falošná. Americká tajná služba bola pôvodne vytvorená 5. júla 1865 na boj proti epidémii falšovania.

Penny sú celkom drahé
Dnes stojí výroba mincí penny, viac ako ich hodnota. Podľa americkej mincovne to vyjde na približne 1,7 centov za mincu.

peníze

Výmeny starých bankoviek robí TSA
Zmena sa pridáva rýchlo. V roku 2015 TSA uviedla, že zbiera 765 759,15 dolárov voľných zmien na kontrolných stanovištiach na letiskách v celej krajine.

Papierové peniaze nie sú z papiera
Papierové peniaze v USA vôbec nie sú papierové: 75% bavlna a 25% bielizeň. Počas Ben Franklinovho dňa ľudia opravili roztrhané účty s ihlou a závitom.

Peniaze ako ultimátny kompost
Dnes sa už staré bankovky nevyhadzujú medzi smeti. Farmy v Delaware ich mulčujú vo hmotnosti viac ako štyri tony opotrebovaných amerických peňazí. Každý deň ich dávajú do kompostu.

Účty v hodnote 2 USD nie sú tak jedinečné, ako si myslíte
Účty v hodnote 2 USD sa považujú za raritu, ale z obehu je ich viac ako 1,1 miliardy. Môžete si ich vyžiadať od väčšiny miestnych bánk.

Tlač nových peňazí používa 9 ton atramentu
Americký úrad gravírovania a tlače používa takmer 9 ton atramentu na tlač 26 miliónov bankoviek každý deň s nominálnou hodnotou približne 974 miliónov dolárov.

dolary

Existovala aj 100 000 dolárová bankovka
Najväčšia bankovka, ktorá bola kedy vydaná, bola zlatá certifikácia 100 000 dolárov (vytlačená od decembra 1934 do januára 1935.) Používali sa iba v transakciách medzi bankami Federal Reserve Banks a US Treasury.