Žiarovky s označením LED používajú LED diódy, ktorá im dáva funkciu svietenia. Tieto diódy samy o sebe vydávajú pomerne malý výkon v porovnaní s klasickou žiarovkou, preto sa využívajú súčasne. Napokon sa však dočkáme prekvapivého výsledku. Osvetlenie je očividne silnejšie a žiarovky majú podstatne vyššiu životnosť, nehovoriac o úspore energie, ktorú takouto cestou viditeľne ušetríme.
Ak nás tento opísaný tovar zaujal, určite prejavíme záujem o led žiarovky e14.
Samotná dióda, ktorou tieto svetelné produkty disponujú je iba polovodič, ktorý sa nemôže použiť so striedavým prúdom. Na zapojenie a následnú najrozumnejšiu funkciu sa odporúča paralelné zapojenie.

spirála

„Ledka“ je teda spomínaná dióda, cez ktorú ak prechádza elektrický prúd, tak sa začne prejavovať úzkospektrálnym svietením. Farba osvetlenia závisí od materiálu, ktorý bol použitý a štruktúry PN priechodu.

Ak teda hovoríme o farbe, najlacnejším produktom býva osvetlenie, ktoré má infračervené diódy alebo červené. O niečo drahšou alternatívou sú zelené. Dlhšiu dobu sa k najdrahším radili modré, no ich cena v poslednej dobe prudko klesá, pretože ako spoľahlivé sa osvedčili i červené aj modré a vďaka prístupnejšej cene sú i populárnejšou voľbou. Modré sa nepredávali z dôvodu vyššej ceny, no tento problém sa už napravuje, pretože ako som spomínal, ich cena prudko klesá z roka na rok.

Teraz s dovolením spravím menší rozbor, na ktorom si ukážeme, prečo je zrovna osvetlenie Led takou populárnou voľbou.

obloha

• Pri používaní klasickej žiarovky minieme pri priemernej spotrebe v domácnosti asi 140 eúr.
• Osvetlenie pomocou kompaktnej žiarivky nás vyjde asi 45 eúr, čo je vítaná zmena.
• No pri používaní led žiaroviek minieme dokonca len 36 eúr, takže ušetríme cez 100 eúr, pričom osvetlenie je viditeľne silnejšie a kvalitnejšie, takže nemusíme kupovať 10 kusov žiaroviek, ako sme boli zvyknutí v ére tých klasických.